Tarsus T Tipi Cezaevi’nde tutulan Azadiya Welat çalışanı Şirin Çoban’ın sevk edilirken maruz kaldığı işkence sonucu çenesinin kırıldığı ve katı gıda tüketemediği belirtildi. Avukatı Şirin adına ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Darp ve işkence haberleri ile gündeme gelen Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde kötü muamele ve hak ihlallerine her gün bir yenisi ekleniyor. Cezaevine 20 Haziran’da sevk edilen KHK ile kapatılan ilk günlük Kürtçe gazete Azadiya Welat’ın çalışanı Şirin Çoban’a sevk sırasında işkence yapıldığı ve aldığı darbe nedeniyle çenesinin kırıldığı öğrenildi. Avukatından alınan bilgiye göre Şirin çenesindeki hasar nedeniyle kuru gıda tüketemiyor ve sıvı ile beslenmek zorunda kalıyor.

Müvekkili ile görüşen Avukat Turgay Bek, “Müvekkilim koğuşa gardiyanlar tarafından zorla yerlerde sürüklenerek götürüldüğü sırada çenesinden aldığı darp sonucu sağlık sorunu yaşıyor. Şirin sadece sıvı yiyecekler tüketebiliyor. Darp sonrası Şirin Çoban’ın darp izlerini belgelemek ve raporlaştırmak için revire çıkma talebi ret ediliyor ve tedavisi yapılmıyor. İşkenceye ilişkin suç duyurusunda bulunacağız” dedi.