AKP’lilerin ısrarla reddettiği cezaevlerindeki çıplak aramalarla ilgili her geçen gün yeni itiraflar ekleniyor. Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun hazırladığı rapor da cezaevlerinde çıplak arama vakalarındaki korkunç tabloyu gözler önüne seriyor. 

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun (TİHEK) Bandırma Ceza İnfaz Kurumuna ilişkin raporunda AKP Hükumeti’nin reddettiği çıplak arama doğrulandı. Rapora göre tutuklular soyularak aranıyor.

HABERSİZ ZİYARET GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TİHEK heyeti, Bandırma 2 No’lu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na 12 Mart 2020’de habersiz şekilde ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret sonucunda hazırlanan rapor TİHEK’in Ağustos 2020 tarihli kararıyla oy çokluğuyla kabul edildi. BirGün’den Dilan Esen’in haberine göre artırılmış kapasitesi bin kişi olan Bandırma Cezaevi’nde bin 98 mahpus tutuluyor. Raporda, infaz düzenlemesinden önce ise bin 380 tutuklu ve hükümlünün kaldığı belirtildi.

ARAMA GİYSİSİ VERİLMEDEN ARAMA YAPILIYOR

Raporda kuruma hükmü kesinleşerek, tutuklanarak, mahkeme ve hastane sevklerinden veya başka cezaevlerinden nakil yoluyla gelen mahpusların, kabul kısmında şüphe halinde arandıkları aktarıldı. Raporda, en üst amirin izniyle önce bedeninin üst kısmındaki giysilerin çıkartıldığı söylendi. Bedenin üst kısmı soyularak arandıktan sonra ise alt kısmındaki giysilerin çıkartıldığı ve giysilerin de arandığı bilgisi verildi. Raporda, bazı mahpuslara ise kuruma girişte ‘arama giysisi’ verilmeden arama yapıldığına dair iddialar da yer aldı.

TUTUKLULAR DİSİPLİN CEZASINA BOĞULMUŞ

TİHEK raporunda, mahpusların şikâyet ettiği kurum personelleri hakkında 12 disiplin soruşturması açıldığına dikkat çekildi. Ayrıca cezaevinde son bir yıl içinde 137 kınama, 109 bazı etkinliklere katılmaktan alıkoyma, 7 haberleşme veya iletişim araçlarından yoksun bırakma, 58 ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma ile 173 hücreye koyma olmak üzere toplam 484 tutuklunun disiplin cezası aldığına yer verildi. Raporda mahpusların yaklaşık 6 ay önce hobi kurslarının kapandığını ve spor dışında herhangi bir sosyal faaliyetin olmadığı dile getirildi.