Düzce T Tipi Cezaevi’nde 32 tutukluya, “ayakta sayım” vermedikleri gerekçesiyle işkence yapıldığı yönündeki iddiaları İHD’ye taşıyan Mersin’deki tutuklu aileleri, işkencenin bir an önce son bulmasını istedi.

Düzce T Tipi Cezaevi’nde 32 tutuklunun “ayakta sayım” vermedikleri gerekçesiyle ters kelepçelendikleri, yerlerde sürüklendikleri, süngerli odaya konuldukları ve Filistin askısına alındıkları iddia edilmişti. İşkenceye maruz kaldıklarını aktaran Vedat Turgut, Mehmet Erbey, Yakup Vadi, Sinan Tutmaz ve Süleyman Benzer adlı tutukluların aileleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi ile Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma Derneği’nden (TUAY-DER) hukuki yardım talebinde bulundu.
‘BU ZULÜM SON BULSUN’
Tutuklu Süleyman Benzer’in annesi Fatma Coşkun, oğlunun kendisine her gün koğuşlarını basıldığını ve kendilerine işkence edildiğini aktardığın belirtti. Anne Coşkun, “Oğlumun aktardığında göre gardiyanlar koğuşu basıp her şeyi kırıp dağıtmış. Üstelik son beş gün oğlum ve arkadaşları işkenceden dolayı ağır yaralanmışlar. Ben oğlumun durumunu sorduğumda da oğlum bana ‘Benim durumumu sorma ben iyiyim’ dedikten sonra telefon kapandı” dedi.
Mersin’den Düzce’ye 5 tutuklu ailesiyle görüşlere gittiğini ifade eden anne Coşkun, “Oğlum bize artık görüş günlerimiz değişti. Bundan sonra görüşe beraber gittiğimiz aileler ile gidemeyeceğiz. Diğer ailelerle zaten çok zor şartlar altında görüşe gidiyoruz. Ekonomik durumumuz iyi olmadığından dolayı ailelerle beraber araba kiralayıp gidiyoruz. Birbirimize destek de oluyorduk. Şimdi bize görüş günleri değişti diyorlar. Biz bu durumumuzla oralara gidemeyiz. Biz görüşlerimizde aynı olsun, bu zulüm son bulsun istiyoruz” diye konuştu.
GARDİYAN: SİZİ ÖLDÜRECEĞİZ
Tutuklu Mehmet Erbey’in annesi Meryem Erbey ise, oğlu ve arkadaşlarının ellerinin ters kelepçelenerek işkence edildiğini, hatta yemek ve su gibi ihtiyaçlarının dahi artık karşılanmadığını aktardı. Anne Erbey, “Oğlum ve arkadaşları kaç gündür aç ve susuz bırakılmış. Esir olan bir insana işkence neden ederler anlamıyorum. Bu devlet bu kadar zulüm ediyorsa nedeni Kürt olmamızdandır. Oğlum tutuklanmasına rağmen hala evimiz basılıyor. Tüm çocuklarımın psikolojisi bozulmuş durumda. Oğlum durumlarını aktarmak için kendilerine kalem bile vermediklerini söyledi. Gardiyanın biri, oğlum ve arkadaşlarına ‘Hepinizi öldüreceğiz, geberteceğiz’ demiş. Buradan sesleniyorum bu işkenceye ve insanlık dışı uygulamaya ses verin. Biz çocuklarımızı merak ediyoruz” şeklinde konuştu.
‘OĞLUM İŞKENCEDEN BAYILMIŞ’
Tutuklu Sinan Tutmaz’ın annesi Fatma Tutmaz da, oğlunun zaten bir elinin olmadığını buna rağmen ağır işkencelere maruz kaldığını dile getirdi. Anne Tutmaz, “Oğlum bana, ‘Anne o kadar çok işkence ettiler ki bir ara bayıldım’ dedi. Yapılan işkenceden sonra tüm arkadaşları ve kendisinin ayrı ayrı hücrelere konulduğunu söyledi. 5 gün 5 gece ağır işkencelere maruz kalmışlar. Orada yaşanan zulme ses verin. Çocuklarımıza yardım edin” dedi.
‘AİLELERİN YANINDAYIZ’
İHD Mersin Şube Başkanı Hakkı Demir, tutuklu ailelerinin kendilerine yardım talep ettiğini belirterek, “Ailelerin bu feryadına ses olacağız. Zaten yapılan başvuruları İstanbul şubemize de ileteceğiz. Buradan Adalet Bakanlığına, Düzce’de neler olduğuna dair kapsamlı bir başvurunun ve olayları yerinde incelemesi için de bir heyetin oraya gitmeleri gerektiğini ileteceğiz” diye konuştu.

Şüpheli Bilgileri

Kazım Kara’in profil fotoğrafı
İl: Düzce
Mesleği: Cezaevi Müdürü
Şüpheli No: 238