Silivri 2 Nolu L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde gardiyanların saldırısına uğrayan Müslüm Gönül’ün ailesi, hapishanede işkencenin devam ettiğini söyledi.

Silivri 2 Nolu L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde gardiyanların saldırısına uğrayan Müslüm Gönül’ün annesi Badegül Gönül, eşi Elif Gönül ve Avukat Fırat Vural, İHD İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.
Toplantıda konuşan Avukat Vural, Müslüm Gönül’e hapishanede gardiyanların yaptığı işkenceye ilişkin ilgili yerlere başvuru yaptıklarını ancak cevap verilmediğini söyledi.
Ardından söz alan Elif Gönül, eşinin 10 yıl önce dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın özel bir hastane açılışı sırasında, Afganistan’a asker gönderilmesine karşı bir protesto eylemi düzenlemeleri nedeniyle tutuklandığını ve 5 yıl ceza aldığını söyledi. Müslüm Gönül’ün yazdığı mektubu aktaran Elif Gönül, görüşlerde ve hücrede Orhan Yılmaz adlı başgardiyanın fiziki ve sözlü saldırılarına uğradığını belirtti. İşkenceye ilişkin yaptığı suç duyurusu dilekçelerinin yırtılarak ilgili yerlere uluştırılmadığını bu nedenle dilekçenin bir örneğini mektup ile kendisine gönderdiğini ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına verilmesini istediğini ifade eden Elif Gönül, eşinin yazdığı mektupta kendisiyle vedalaştığını belirtti.
Ardından konuşan anne Badegül Gönül, sadece oğlunun işkence görmediğini, işkencenin tüm hapishanelerde sürdüğünü söyledi. Oğlunun gardiyanların sözlü tacizlerine sustuğunu, sustukça fiziki saldırıya uğradığını söyleyen Badegül Gönül, biran önce bu işkencenin sona ermesini istedi.