Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde süresiz dönüşümsüz açlık grevindeki Semra Akan, Mardin’den yanlarına getirilen 57 yaşındaki Zerga Açar’ın maruz kaldığı işkenceyi anlattı.

Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan kadın tutuklulardan Semra Akan, Mezopotamya Ajansı’na (MA) gönderdiği mektup ile Mardin’den Urfa Cezaevi’ne sevk edilen 57 yaşındaki Zerga Açar’ın uğradığı işkence ve tehditleri anlattı.

Kadınlar olarak 5 Ocak tarihinden itibaren süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olduklarını belirten Akan, 4 Mart tarihinden itibaren 8 kadının daha eklenmesiyle 10 kadının eylemi devam ettirdiğini ifade etti.

‘GARDİYANLARIN SALDIRISINA UĞRADI’ 

Akan, mektubunda şu bilgilere yer verdi: “28 Şubat tarihinde Mardin E Tipi Cezaevi’nden Urfa 2 No’lu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen 57 yaşındaki Zerga Açar adlı anne sürgün edildikten sonra işkenceye maruz bırakıldı. Öncelikle parmak izi ve göz taraması yapıldığı esnada asker tarafından saçından çekilerek ve ‘sen teröristsin vatan hainisin’ denilerek hakarete ve şiddete uğramış. Daha sonra da girişte çıplak arama işkencesine maruz kalmış. Çıplak arama yapıldığı esnada yadê Zerga direnmiş ve kabul etmemiştir. Fakat Birsen K., Ruşen, Gulizer, Sıdıka ve Büşra adlı kadın gardiyanlar, erkek gardiyanların gözü önünde yadêyi (Zerga Açar) yerlerde sürükleyip bütün kıyafetlerini yırtıp soymuşlardır. En son iç çamaşırları da parçalanarak soyulmuş ve bu gardiyanlar tarafından fiziki tacize de maruz bırakılmıştır. Daha sonra darp edilerek koğuşa getirilmiş. Bizler tepki gösterince ‘bu kadının psikolojisi bozuk’ denilerek iftira atmışlardır.”

Açar’ın hiç bir kıyafetinin idare tarafından teslim edilmediğini de ekleyen Akan, “İşkence yetmiyormuş gibi Zerga Açar’ın, gardiyanları darp ettiğini iddia ederek kendisine soruşturma açıldı. 11 gün hücre cezası verildi” diyerek işkencelerin günlerce devam ettiğini vurguladı.